Chudák Ježíšek - vytlačuje ho tlusťoch v červeném

4. dubna 2010 v 8:00 | Vendee |  Myslím, že...
Když jsem viděla téma tohoto týdne, musela jsem si zaťukat na čelo. Vánoce. Zrovna, když jsou za dveřmi Velikonoce. Admin na blogu napsal, že bychom se měli podívat na Vánoce z jiného úhlu, než kdyby nás zrovna obklopovaly. Jo, to dává smysl. Nicméně, já jsem se rozhodla vyjádřit se k tématu, které já řeším snad každé Vánoce - tradice Santa Clause.

Tohle je všude diskutované téma - Santa vs. Ježíšek (případně Děda Mráz a jiní..). Já, přestože nejsem věřící, zůstávám věrna české tradici Ježíška, kterého jsem si vždycky představovala jako létající batole (no co?). Představy o Ježíškovi se různí, a to je na něm to krásné. Nechává prostor naší představivosti, je zahalen tajemstvím. Přesto se najdou lidé, kteří si pod jménem Ježíšek představí obtloustlého staříka oděném v červeném oblečku s bílými lemy. Tato představa mě vždy zvedne ze židle. Prosím, nezaměňujte tyto dvě úplně rozdílné postavy!

Iraq Christmas


Asi před čtyřmi měsíci (ještě před Vánoci) jsem měla nutkání si něco o tom Santovi zjistit - přeci jenom na něj nadávám a vím o něm pouze to, čím mě krmí každý rok ty směšné americké rodinné filmy. Zase pomohla kámojda Wiki a já konečně měla rozumný důvod, proč na Santu "vycenit zuby".

Narozdíl od "prastarého" Ježíška je Santa Claus úplný mladík. Poprvé se objevil někdy v 19. století, a to snad v nějakém komiksu.
Chudáček Ježíšek narozený podle Bible mezi 7 a 1 před naším letopočtem má být nahrazen nějakou směšnou komiksovou postavou.

Santa bydlí buď na Severním pólu, ve Finsku nebo Grónsku - můžete si vybrat. Celý rok se chystá na jedinou noc, z 24. prosince na 25.prosince. Žije se svojí ženou, paní Clausovou, je obskakován elfy (malými skřítky v zeleném - eh, to má být narážka na Irsko?), kteří celý rok vyrábějí hračky pro hodné děti. Na Štedrý večer Santa hupsne do svých kouzelných saní tažených devíti soby (původně osmi, až v roce 1939 se v jedné povídce objevil devátý sob Rudolf s červeným svítícím nosem - WTF?), a pak se rozjede - nyní cituji většinu těch amerických filmů - "obšťastnit hodné děti po celém světě".

Ovšem s výjimkou nevěřících, Židů, muslimů a příslušníků jiných východních náboženství. Dále také Santa jistě počítá s tím, že v dalších zemí není vítán a lezl by do zelí například Dědovi Mrázovi, Otci Vánoc, vánočnímu krabovi (na Havaji?), vánoční koze, či nějaké ježibabě, apod. Když to tedy shrnu, jede Santa obšťastnit hodné děti pouze ve Spojených Státech, Kanadě, Velké Británii a pár dalších státech různě rozesetých po světě. Ale to už nezní tak dobře, že?

Santa nějakým nevysvětlitelným způsobem tedy navštíví jednotlivé domy, kde ten svůj tlustý zadek protlačí komínem (chudáci děti žijící v bytech bez krbů), rozmístí dárky pod stromek, sežere nachystané sušenky s mlékem (Tak proto je to takový špekoun!), komínem zase vyletí na střechu, se svými super-saněmi přelétne pár metrů na další dům a jeho rutina se opakuje.

TADY je velmi zajímavý článek o této rutině očima vědy.

Legenda o sv. Mikulášovi

A co vůbec to jeho jméno? Santa Claus? Jaké to překvapení - vzniklo chybou, ano přesně tak - chybou ve výslovnosti holandského jména Sinterklaas, což je zkratka jména Sint Nicolaas tedy u nás Svatý Mikuláš. O Svatém Mikuláši jsme si povídali už na základní škole. Byl to neobyčejný člověk hodný obdivu. Byl to biskup, který pomáhal lidem, bránil křesťanskou víru před pohany, dokonce si vzpomínám na nějaký příběh, kde snad Mikuláš pomohl třem dívkám před chudobou a vyhnáním do nevěstince tím, že jim věnoval měšec plný peněz.

Svatý Mikuláš se musí obracet v hrobě při zkomolenině jeho jména. Pfff.....prý Santa Claus. A já si říkala, kde to vyhrabali.

Snad všem je jasné, že Santa vznikl pouze z komerčních důvodů. Společnost Coca-Cola nebyla první, kdo ho využil ve své reklamě. To je právě "komerční nevýhoda" Ježíška. Že se nedá zkomercializovat. Američani výhodu stanoveného Santova vzhledu vyždímali tedy pořádně - Santa má své oficiální stránky, kýčovité postavy tohoto staříka se dobře prodávají jak v přenosné tak i v životní velikosti, najdete ho v amerických supermarketech, kde mu děti sedají na klín a vyprávějí mu, co od něj všechno chtějí, už dávno se můžete oprostit od tužky a papíru a radši mu napsat e-mail, a co se týče filmového průmyslu, můžete už Santu prohlásit za hlavního hrdinu většiny rodinných filmů. Mně osobně docela pobavil béčkový film Ďábelský Santa, ve kterém je Santa původně Satan, který kdysi prohrál sázku a musel rozdávat dětem dárky, ale když už jeho trest skončí, rozjede se ta pravá vánoční jízda :-).

Co jsem četla na různých amerických serverech, hodně se přetřásá lhaní rodičů dětem, ale to podle mě není moc podstatné. Jakožto nevěřící mi přijdou tyto věci obecně jako vymyšlené. Spíš mi přijde divné, že tak křesťanská země, jako je Amerika, tak úmorně věří v Santu, který je spíš pro mě symbolem pohanské víry. Neměli by věřit spíš v Ježíška? Chci říct, co má vlastně Santa co dělat s vánočními svátky? Stejně tak mohl být symbolem pro Velikonoce. Ježíšek se na Štedrý den narodil, nebo ne? Tak kde se u všech všudy vzal Santa?

Santa vs. Ježíš

Takže abych to shrnula: Ježíšek, tedy Ježíš Kristus, Boží syn a Spasitel lidstva, je srovnáván se Santa Clausem, komerční postavičkou, kýčem, který nám vnucuje především Amerika. Zároveň je Santa "přetvořeným" Svatým Mikulášem, křesťanskou postavou, patronem chudých a nespravedlivě obviněných.

Santa není a nikdy nebyl žádným mučedníkem, nikdy se o nic nezasadil, spíš je ničitel podstaty vánočních svátků a nositel známky materialismu a věcných hodnot.

Jsem rozhodně odpůrcem Santy, nicméně víru v něj nikomu neberu. Jen prosím, nezaměňujte Santu s Ježíškem. To už by vás pak s chutí spousta lidí brutálně umlátila paličkou na maso.


Zajímavé odkazy:

Vendee

P.S. Hláška "Ho, Ho, Ho" má ksakru znamenat co??
 


Komentáře

1 Maruška Maruška | Web | 4. dubna 2010 v 9:49 | Reagovat

pryč se santou!Chci ježíška!

2 Lucy Lucy | Web | 4. dubna 2010 v 14:05 | Reagovat

boží dess O_O

3 Pavel Pavel | 26. prosince 2012 v 17:41 | Reagovat

No,jestli se svatej Mikuláš vobrací v hrobě nad zkomoleninou v Santa Clause, co si pak musí říkat třiatřicetiletej Ješua, když slyší něco vo batoleti Ježíškovi :-D
Vzhledem k tomu, že Ježíška vymyslel coby vánoční tradici Luther, k nám ho podle všeho dotáhli Němci a uchytil se tady až vod 19. století, a před ním u nás dárky nosil právě sv. Mikuláš, tak mi to jako nějaká extra tradice nepřipadá. Nevím, proč bych měl bojovat za nějakýho německýho vetřelce jenom protože mi vo něm lhali rodiče a jim jejich rodiče a to všechno maximálně nějakejch 8 generací nazpátek :-D

4 Jess Jess | 24. prosince 2016 v 11:34 | Reagovat

Já si ježíška představovala jako Santu a byla jsem spokojená. Radši si představim spokojeného, fousatého tlouštíka který nosí dárky saněmi se sobíkama než mimino. Lítající mimino. Nebo shnilou přibitou mrtvolu na kříži? Nemám ráda křesťanství a s ním i ježíška. Nejradši mám dědu Mráze.

5 B. B. | Web | 24. prosince 2016 v 15:26 | Reagovat

Zajímavý článek, líbí se mi.
Co se týče mně, pro mě bude navždy Ježíšek. Kouzlo je myslím právě v tom, že každé dítě má svou fantazii o tom, jak má Ježíšek vypadat a nemusí si jej představovat pouze jako létající miminko :).
I já měla každý rok jinou představu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama